Jelikož nás zase atakují 40stupňová vedra, uhnat si úpal či úžeh, jde velmi rychle. Jako dítě jsem tím dost trpěla, nicméně se to moc neřešilo, maximálně jsem vyfasovala paralen a obklad na hlavu. Samozřejmě, nejúčinnější je prevence, ale když už si problém uženete, jedna z pomocí jsou i  homeopatika. Taky je dobré rozpoznat co je úpal a úžeh, dost často se to plete.

Úpal je přehřátí organismu, kdy selhává vlastní termoregulace ve spojení s nedostatkem tekutin. Takže ho můžete mít i bez vystavení se slunci, třeba dlouhodobým pobytem ve vyhřátém dopravním prostředku.Příznaky jsou bolest hlavy, pocení, nevolnost od žaludku, únava a závratě.

Úžeh vzniká dlouhodobým pobytem na přímém slunci, doprovází ho bolest hlavy, zvýšená teplota nebo horečka, nevolnost se zvracením a někdy i křeče. Úžeh je v tomto případě horší neboť dráždí mozkové obaly a může dojít k jejich poškození.

Zvláště u malých dětí a starších osob může být  přehřátí organismu velmi nebezpečné. Kromě známých doporučení jako ochlazování, dostatek tekutin a minerálů se osvědčuje rehydratační roztok. Nemusíte běžet hned do lékárny, ale můžete si ho vyrobit i sami.

Rehydratační roztok – na  1 l vody – přidáme 8 čajových lžiček cukru a lžičku soli, přidáme 1 deci 100% džusu

 

Z  homeopatických léků vybíráme vždy podle příznaků:

Belladona  – červená pokožka, sálající horkost, pocení, bolest hlavy nejčastěji tepavá, žízeň, při horečce mohou děti i blouznit. Citlivost na světlo, zvuky i otřesy

Glonoinum – je podobné jako Belladona, ale převládají zde symptomy hlavy, hlava se rozskočí, praskne doprovázená zmateností a dezorientací

Aconitum – vysoká horečka,zpravidla s velmi rychlým nástupem, bolest hlavy, bledost  střídá  zčervenání, suchá horká kůže, velký neklid,doprovázený úzkostí až panikou

Natrum carbonicum – bolest hlavy, pnutí v šíji, nevolnost a průjem, suchost pokožky se střídá s pocením.

Nejčastěji použijeme potenci 15 CH  1-2 kuličky každých 15-20 min do zlepšení. Lze použít i vyšší potenci 30 CH při intenzivních a rychle nastupujících příznacích.

Přeji Vám krásné a pohodové léto.

Martina