Jednoho dne mi zavolala slečna, (říkejme jí Magda), zda by jí nepomohlo něco na strach. Magda trpěla trémou spojenou s vystoupením na veřejnosti. Od mala zpívala v kostele, vždy byla trémistka a nyní ji čekalo důležité sólo vystoupení. 

Domluvily jsme se na setkání a při našem povídání jsem se snažila pro ni najít ten nejlepší (homeopatický) lék. Magda byla na sebe příliš tvrdá a chtěla vždy odvést nejlepší práci. Její nervozita mizela s prvními tóny. Nyní ji ale tréma doprovázela během celého zpěvu. To ji velmi zneklidňovalo, nemohla se soustředit a myslela na to, proč se jí to děje. Dostala se do začarovaného kruhu, čím více upínala pozornost na svůj stav, tím více se tréma zhoršovala až začala přecházet do paniky. Magda cítila úzkost a dokázala si tyto pocity navodit jen pouhou myšlenkou i doma v posteli.

Magdě jsem vybrala homeopatický lék, ale protože jsem cítila, že by potřebovala rychleji zklidnit své emoce, nabídla jsem jí Bachovy kapky. Obratem mi sdělila, že Bachovky už brala a vůbec jí nepomohly. Zeptala jsem se jí, jaké esence to byly a když odpověděla že Rescue Remedy, věděla jsem, kde je zakopaný pes.

Lidé často sáhnou po záchranných kapkách, aby vzápětí zjistili, že jim až tak moc nezabraly (to se stává velmi často). Proč? Protože každý z nás vnímá naprosto jinak stresovou situaci. Všichni zažíváme různé emoce, pocity a na podobnou situaci reagujeme rozdílně a i jinak se s ní vyrovnáváme. Namíchání kapek na míru je mnohem účinnější 🙂

Magda dostala tyto esence:

Mimulus – strach ze známých věcí

Rock Water –  příliš vysoké nároky na sebe sama

Larch – malá sebedůvěra

Walnut – ochrana před změnou a vnějšími vlivy

Rock Rose – hrůza, panika

Při výběru esencí vycházím nejen z povahy člověka, ale především, jak reaguje na stresovou zátěž, co je pro něj nejtěžší, jak vnímá a prožívá emoce a jak se s nimi dokáže či nedokáže poprat. Každý jsme originál a každý bude vyžadovat jiné složení, alespoň ve 2-3 esencích.

Netvrdím, že krizové kapky nefungují. Mají své opodstatnění, ale v praxi se bohužel často setkávám s nedostačujícím účinkem. Za vyzkoušení vždy stojí a pokud nefungují podle vašich představ, nechejte si namíchat esence sobě na míru. 

A jak to dopadlo s Magdou? Náramně :-), po pár dnes cítila velké zklidnění až byla sama překvapená. Vystoupení proběhlo na jedničku a Magda přiznala, že jí to bylo i tak „trošku jedno“, a to nikdy předtím nepocítila. Osobně jsem z toho měla velkou radost, proto jsem se chtěla o tento příběh s vámi podělit.

Buďte zdraví

Martina