Za horečku se považuje teplota vyšší než 38 stupňů celsia. Většinou se bojí ten, kdo neví, jak je pro nás horečka dobrá a jak nám pomáhá. Při boji s infekcí je horečka žádoucí, je to obranný mechanismus, jak se vypořádat s vetřelcem, který náš organismus napadl.

Horečka = správně fungující imunita, buďme tedy za ni rádi. Při horečce se teplota organismu zvyšuje, v tomto prostředí už nejsou např. viry schopny se množit, vysoká teplota je zabíjí. V doporučeních, jak se zachovat při horečce se lékaři ve svých názorech rozcházejí. Jedni doporučují snížit, druzí radí nechat horečku proběhnout. U nás v rodině horečku nesnižujeme, snažíme se posílit organismus, stejně tak mu dopřejeme dostatek klidu, aby mohl s nemocí bojovat.

Někteří sahají po paracetamolu při teplotě 37,5 a tím zcela berou šanci svému tělu se nějak bránit, sotva tedy začalo s obrannou linií číslo 1. Chápu, že někteří propadají panice už při zvýšené teplotě, neboť jim v hlavě proběhne scénář horečka = nemoc = to je špatně = rychle se toho zbavit =  vzít lék na horečku. Přitom když tzv. horečku srazíte, nejen, že tím vlastně brzdíte ono uzdravení, ale po čase se vám začne šplhat znovu nahoru, protože tělo přece není hloupé a chce si pomoci, ale právě v  okamžiku stoupání teploty je vám nejvíce špatně. Ony známé zimnice, bolesti nebo zvracení.

Problém nastává, je-li horečka příliš vysoká a nebo trvá dlouho. V tomto případě návštěva lékaře není od věci, horečka nedoprovází vždy jen chřipková onemocnění.

Pomoci si můžeme i homeopatickými léky.

Zde je základní přehled léků, vybíráme podle symptomů, všímáme si doprovodných projevů (pocit žízně, zimnice, nálady, živost, apatie apod)

Aconitum – náhlá vysoká horečka, suchá kůže, žízeň, doprovázené úzkostí

Belladona – inteznzivní prudce nastupující vysoká horečka, rozšířené zornice, mírné pocení, překrvený obličej, blouznění

Bryonia – pozvolný nástup horečky, podrážděnost, zchvácenost, vyhledává absolutní nehybnosti

Arsenicum album – neklid, bledost, zimomřivost, pálivé bolesti, slabost

Eupatorium – horečku doprovází rozlámanost a zchvácenost celého těla, bolest očí při pohybu

Ferrum phosphoricum – nižší, pomaleji stoupající teplota, tvář střídavě bledá a červená, pokožka vlhká, sklon ke krvácení

Gelsemium – pomalý začátek, zchvácenost, absence žízně, otupělost

Mercurius solubilis – horečka se zimnicí a pocením, doprovázejí žlutozelené sekrety

Rhus toxicodendron – horečka spojená s neklidem

Podání léku neznamená, že horečka ustane ihned, subjektivně se však cítíme lépe. Dávkování je závislé na stavu a také dalším průběhu. Při náhlém akutním vzplanutí podáváme potenci 15CH, i každou půlhodinu, po zlepšení intervaly prodlužujeme. 

Martina